utorok 29. januára 2013

Používateľská príručka pre tehotné + SÚŤAŽ


Počas tehotenstva som mala na nočnom stolíku položených až 5 kníh na túto tému. Ale neprečítala som ich ani zďaleka celé, vynechávala som kapitoly o rannej nevoľnosti, cvičeniach či príprave na pôrod. Zaujímal ma len vývoj dieťaťa po týždňoch - či má ešte chvost alebo blany, či už počuje a môžem mu teda púšťať Johnnyho Casha. Akurát do socialistickej knižky som sa začítala viac, lebo to je proste iné kafé. A teraz sa mi dostala do rúk táto po česky písaná kniha Těhotenství - uživatelská příručka.

Knihy z CPress mi vždy prišli ako knihy o počítačoch a pre geekov a asi aj na tom niečo bude, keďže je to príručka. Po skúsenostiach s piatimi knihami pre tehotné som k nej pristúpila trochu skepticky, ale na moje prekvapenie je to písané úplne iným štýlom, je totižto nečakane vtipná. Nečakajte drísty typu: vstupujete do čarovného obdobia (jedine ak ranné kľačanie nad misou považujete za mágiu), tehotenstvo je krásne obdobie života (iba ak vám neprekážajú opuchnuté neoholené nohy) a pod.

Jasné, kniha obsahuje aj všetky podstatné informácie, ale aj kopec dobrých rád a výstrah, ktoré by sa mi zišli, keď som bola v tom. Napr.: Čoskoro môžete nadobudnúť pocit, že váš iný stav začína byť verejným vlastníctvom. Obsah vašej maternice sa z ničoho nič môže stať centrom pozornosti ľudských rečí. Priatelia, známi a cudzí ľudia môžu cítiť potrebu porozprávať každý príbeh tehotenstiev, ktoré poznajú. Budúce tehotné ženy, toto vás naozaj čaká, obrňte sa trpezlivosťou a blbým úsmevom.

Každá správna kniha pre tehotné nezabúda na darcov spermií. Táto obsahuje poznámky "Jen pro táty" pri jednotlivých kapitolách. Vyberám tú, ktorú by mali muži dodržiavať vždy, nielen keď je žena tehotná: Majte strpenie - horská dráha sa práve rozbieha. Môžete mať problém porozumieť duševným a telesným zmenám vašej partnerky. Pokúste sa neprilievať olej do ohňa a nereagovať s veľkými emóciami, keď vám jej správanie pripadá iracionálne. Zostaňte uvoľnený a počítajte do tisíc. Prejde to. Len si zapamätajte svoju mantru: "Ty máš pravdu a ja sa ospravedlňujem."

V príručke nenájdete žiadne fotky ženy, ktoré vás privedú do hysterického výbuchu alebo plaču (podľa toho, čo u vás tehotenské hormóny spôsobujú), lebo tá aj napriek pokročilému tehotenstvu má nohy a zadok ako modelka. Nachádzajú sa v nej ale kreslené obrázky s vtipnými popismi, však posúďte nižšie podľa titulnej ilustrácie.

Fakt veľkou výhodou knihy je, že je malá a spratná. Keď som si vo finálnych fázach tehotenstva chcela prečítať niečo z tých veľkých, hrubých a ťažkých kníh, nedalo sa. Na bruchu som už dávno ležať nemohla a keď som si knihu položila na brucho, krpec protestoval kopancami do rebier. No a posediačky čítať, to som naposledy v škole v siedmej triede robila. Túto knihu by krpec na bruchu mal v pohode pretrpieť.

A keďže ja už som zjedla všetku tehotenskú múdrosť sveta, posúvam knihu ďalej. Ak plánujete, čakáte alebo poznáte niekoho, kto plánuje či čaká, tak vrhnite sa do súťaže. Nehchce sa mi vymýšľať otázku, ktorá by vás aj tak len odradila, lebo ste lenivý googliť, tak sem len hoďte svoj email a modlite sa ku generátoru náhodných čísel. Máte na to týždeň.

Aktualizácia 6.2.2013: Súťaž bola ukončená, víťazný email b.vor*****@gmail.com bol kontaktovaný, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže ešte určite nejaké budú.Knihu na recenzovanie a do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media. Zakúpiť si ju môžete TU.


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára