utorok 26. februára 2013

7 tipov pre posilnenie kojeneckej lobby


Kojenecká lobby je tajná organizácia, nikto nevie, kto za ňou stojí, je však známe, že jej chápadlá sú všade, kde sa vyskytujú rodiace ženy. Jej snahou je nastoliť nadvládu kojenia vo svete matiek. Zatiaľ sa im však najmä darí deprimovať už tak dosť zdeprimované matky, ktorým sa kojiť až tak nedarí.  Ako taká lobby vyzerá, si pozrite napr. tu. Keďže jej úspech je zatiaľ len polovičatý (rôzne údaje hovoria o 50 % (a menej) žien, ktoré koja dieťa aspoň do veku 6 mesiacov), dala som dokopy pár tipov, ako toto skóre vylepšiť.

1. Patent
Je na čase vyraziť do boja a patentovať si princíp, proces, technológiu a všetko súvisiace s kojením. Nie je OK, že výrobcovia umelého mlieka zneužívajú kojenie pre svoje účely. Hovoria Podporujeme výlučné dojčenie po dobu minimálne 6 mesiacov a odporúčame pokračovať čo najdlhšie. Ale kde, v skutočnosti by kojenie zakázali a zarábali ešte ťažšie prachy. Takže ak si kojenecká lobby patentuje kojenie, nebudú sa môcť výrobcovia odvolávať na kojenie.

2. Názov
V slovenčine navrhujem oficiálne uznanie slova kojiť, namiesto dojčiť za správne a spisovné slovo pre proces kŕmenia dieťaťa prostredníctvom prsníka. Slovo dojčiť príliš pripomína slovo dojiť a to je už len kúsok ku krave. Žiadna firma predsa nechce, aby sa jej klienti cítili ako prežúvavce.

3. Ohýbaj ma mamko
Začať treba od malička, poriadne tlačiť kojenie do povedomia malých dievčat. Na tomto poli je kojenecká lobby zatiaľ najďalej. Konkrétne s bábikou na kojenie, ktorú som spomínala aj v článku o skvelých hračkách.

4. Product placement
Kojenie treba viac pretláčať do popredia, najmä prostredníctvom hollywoodských filmových trhákov. Ale nenarážam pri tom len na kvalitnú filmovú klasiku o "snažilkách a tehuľkách", ale na všetky filmy. Dokonca by som bola za povinný limit minimálne 1 kojenie na každých 60 min. filmu. V takom Terminátorovi by to následne mohlo vyzerať nejak takto.


5. Kojace vzory
Zdôrazňovať, že veď aj naše matky, staré matky, prastaré matky atď. tiež dojčili je úplne zlý prístup, keby sme chceli byť ako ony, tak nosíme kroje a čepce. Do popredia treba dať kojacie celebrity. Ale nie takým tým vyumelkovaným spôsobom, že hodinu Angelinu stajlujeme a potom pekne pofotíme pre magazín a vlastne nič na fotke nevidno.

Treba ísť na to guerrillovo, akože kdesi náhodou paparazzi odfotí nejakú tú kojaciu celebritku, najlepšie, aby aj aj dvorec bolo vidno, nech je to uveriteľné.

 6. Móda
Namiesto nakupovania kabeliek Dolce & Gabbana a topánok Manolo Blahnik riešia zrazu ženy odsávačky, kojenecké podprsenky, krém na bradavky, vložky do podprsenky a iné dôležité náradie na prežitie kojenia. Hneď by sa však lepšie kojilo s podprsenkou Dior, lepšie by sa hojili bradavky s krémom Channel, lepšie by sa odsávalo so značkou Porsche.

7. Eliminácia nespokojných klientov
Nájde sa pár nespokojných žien, veď občas sa vyskytnú drobné problémiky, ktoré ani nestoja za reč, ale predsa ich spomeniem:
  • Absolútne obmedzený jedálniček, keďže polovica potravín spôsobuje alergie a druhá koliky.
  • Pretekajúce mlieko, takže keď meníte dieťaťu plienku, sebe rovno meníte aj tričko. 
  • Odžužlané bradavky, ktoré spôsobujú bolesť horšiu ako kontrakcie. 
  • Občas nejaký ten upchatý mliekovod, vďaka čomu má žena prsník ako kameň, že môže manžela ním ovaliť, aby sa lepšie vyspal do roboty pri plačúcom dieťati. 
  • V horšom prípade zápaly prsníkov a z toho horúčky.
  • Niekedy je to naopak málo mlieka, čo spôsobuje neutíchajúci rev dieťaťa.
A všetky tieto ženy si to nenechávajú pre seba! Hovoria o tom všetkým naokolo, osobne, ale najmä na mamičkovských fórach. Úplne zbytočne strašia potenciálne matky, ktoré si myslia, že veď kojenie je tá najprirodzenešia vec, to musí isť samo a bez problémov. Jediné riešenie je preto absolútna eliminácia takýchto rečí, nech to stojí, čo to stojí. Najprv pekne po dobrom, potom uplácaním, potom vyhrážkami a ak ani to nepomôže, zablokovaním prístupu na takéto fóra a najlepšie na celý internet. Verte mi, nie je nič horšie, ako zablokovať matke prístup na internet, veď ona už potom stíchne, len aby ste jej ho odblokovali.

Kľudne pridajte ďalšie tipy do diskusie.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára