piatok 8. marca 2013

Mami, a prečo...? + SÚŤAŽ


Môj drobec ešte nerozpráva, ale začala som sa už poctivo pripravovať na otázky typu: A kedy tam už budeme? A prečo...? alebo Mami, ako sa robia deti?

Nejaký ten výcvik mám už vďaka neteri, ale vlastné dieťa bude asi iné kafé. Niekde pri rozjímaní o týchto večných otázkach, ktoré na mňa ešte len čakajú, som si spomenula na jednu knihu, ktorú som dostala ako dieťa, volala sa tuším Kniha o alebo. A bola super, boli tam zaujímavosti o takých veciach, ktoré som chcela vedieť, ale aj také, o ktorých som ani netušila, že by sa dali vôbec opýtať. Myslím, že je to celkom dobré zbavenie sa zodpovednosti, keď kúpite dieťaťu knihu a nech sa už o veciach dozvie odtiaľ :)

Mám tu k dispozícii hneď dve knihy. Tá prvá je pre deti, ktoré sa pozrú na cukrovú vatu a zamyslia sa, ako vôbec vzniká. Volá sa Kde se bere tón v telefonu? a vydalo ju nakladateľstvo Edika. Je plná fotiek a ilustrácii, rozdelená je na šesť častí (Telo, Jedlo a pitie, Obloha a Zem, Zvieratá a rastliny, Vozidlá a doprava a Technika okolo nás). Na každej strane sú informácie a vysvetlenia k rôznym veciam ku každej oblasti. Viem, že je to pre deti, ale ja som sa do nej celkom dosť začítala a dozvedela som sa konečne, ako vzniká na mlieku kožka (fuj).

Druhá kniha je trošku inak zameraná. Volá sa To je otázka a napísal ju Jostein Gaarder, autor Sofiinho sveta. Obsahuje krásne ilustrácie od Akina Düzakina, ktoré tvoria príbeh chlapcov - dvojčiat, pričom jeden z chlapcov zomrie. Na každej strane sú filozofické otázky, ale bez odpovedí. Táto kniha je skôr určená k spoločnému čítaniu rodičov s deťmi, ponúka nenásilný spôsob, ako deti naviesť na rozmýšľanie o svete a bytí. Myslím, že odpovedať dieťaťu na otázku Potrebujem mať k tomu, aby som bol šťastný, veľa vecí? nejakým presvedčivým spôsobom NIE môže ušetriť veľa peňazí na Vianoce. Dostala ma však iná otázka: Je možné, aby sme boli na svete a vôbec na nič nemysleli? Na základe nej som si istá, že táto kniha predstavuje pre rodičov celkom slušnú výzvu.

Knihy na recenzovanie a do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media. Zakúpiť si ich môžete TU a TU.

Ak chcete niektorú z týchto kníh, stačí, ak napíšete nižšie do formulára svoj email a o ktorú knihu máte záujem. Výhercov vyžrebujem 17.3.2013.

Aktualizácia 17.3.2013: Súťaž bola ukončená, víťazné emaily rozne*****@gmail.com a aja.d*****@gmail.com boli kontaktované, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže budú aj naďalej.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára