štvrtok 18. apríla 2013

Svet bez detí + SÚŤAŽ


V živote mi nenapadlo, aký by bol svet, keby sa zrazu prestali rodiť deti. O to viac ma presne taký popis knihy Potomci lidí zaujal. Knihu napísala P.D. Jamesová už pred dvadsiatimi rokmi, s tým, že dej sa odohráva v roku 2021. Autorka sa však vyhla opisu technológií, a tak toto sci-fi zostane "aktuálne" aj o desať rokov.

Už 25 rokov sa na svete nenarodilo žiadne dieťa a vedci nedokážu prísť na to, prečo sa to stalo, zároveň tento problém nevedia vyliečiť. Všetky snahy sa sústreďujú na predĺženie veku ľudí, zlepšovanie staroby a prípravy na posledné roky ľudstva. Dej sa odohráva v Anglicku, ktoré zostáva jedným z mála štátov, kde ešte nevládne anarchia.

Hlavnou postavou deja je profesor histórie Theo, ktorý v tomto svete bez detí sám prežíva len apaticky, nezaujíma ho nikto a nič. Až kým ho jedného dňa nekontaktuje Julian, ktorá je členkou malej skupiny, ktorá požaduje zmenu v systéme vládnutia.

Kniha je zaujímavá práve preto, že predostiera svet, v ktorom neexistuje nádej. Lebo, či si to priznáme alebo nie, načo vôbec niečo robiť, načo žiť, keď ten svet nebude komu odovzdať. Knihou sa vinú úvahy o tom, čo pre ľudstvo znamenali deti a čo pre ne znamená to, že deti už nie sú. Druhou rovinou sú zas úvahy o moci, ktorej zneužívanie je oveľa jednoduchšie, keď ľudia stratili nádej. Organizovanie hromadných samovrážd, novodobé otrokárstvo, ponižovanie ľudí najrôznejšími formami. Obraz sveta sveta a beznádeje, ktorý by som nechcela zažiť, ale ktorý, bohužiaľ, veľa ľudí na Zemi zažíva aj v našej realite.

Po prečítaní knihy som si pozrela aj film z roku 2006, ktorý režíroval Alfonso Cuarón (známy najskôr ako režisér jedného z dielov Harryho Pottera, mne osobne sa zapísal do pamäte ako producent filmu Faunov labyrint). Napriek tomu, že film je po formálnej stránke fenomenálny, obraz predapokalyptického Anglicka je naozaj dokonalý a herecké obsadenie celkom lákavé (Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine), s knihou má film spoločný len motív a mená niektorých postáv. Filmu chýba práve filozofický rozmer, ktorý ma v knihe zaujal najviac. Kuknite trailer, či vás to zaujme.

Tradične knihu môžete vyhrať, však načo by mne stála na polici. Stačí nižšie napísať email a ak sa na vás usmeje šťastie, 29.4.2013 vás generátor náhodných čísel vyžrebuje.

Aktualizácia 18.5.2013: Súťaž bola ukončená, víťazný email salat...a.a...@gmail.com bol kontaktovaný, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže budú aj naďalej.

Knihu na recenzovanie poskytla spoločnosť Albatros Media. Zakúpiť si ju môžete TU.


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára