streda 24. júla 2013

Ako dieťaťu nevykriviť nosovú prepážku


Auto mojich rodičov bola dlhé roky Škoda 105. Ako najmladšie dieťa som sedávala väčšinou v strede, ale vlastne som skôr stále stála, aby som mohla vidieť na cestu. To státie v strede sa mi stalo raz osudným, lebo pri prudkom zabrzdení som preletela dopredu a o ručnú brzdu si narazila nos. Vykrivená nosná prekážka ma potom otravovala do 26 rokov (nie, nebola som na plastike, len mi ju zvnútra osekali). A tak som si vždy myslela, že detské autosedačky boli vymyslené kvôli bezpečnosti detí.

Ale v Kolumbii to s tými detskými autosedačkami nejak nepreháňajú, a tak som si zažila jazdy, kde moji synovci preliezali od zadných plynových nádrží Toyoty Land Cruiser až po palubnú dosku a to počas 90 kilometrovej rýchlosti na rozbitých bogotských cestách. A občas aj šoféra kopli, alebo mu zakrývali oči počas jazdy. A vtedy som pochopila, že autosedačky boli vymyslené kvôli väčšiemu pokoju rodičov. (A potom sa vymysleli DVD prehrávače do auta a cesty autom už sú skoro také blažené, ako bez detí).

Vrátili sme sa z Kolumbie a naše dieťa sa už nezmestilo do vajíčka a bolo treba poriešiť normálnu detskú autosedačku. Bolehlav s kúpou nám ušetrila stránka www.autosedacky24.sk, že či by sme im nejakú nezrecenzovali. Cítila som sa poctená, veď tým som sa stala oficiálnou mamablogerkou a okrem 200 eurového rodičovského príspevku konečne prispejem do rodinného rozpočtu aj niečím iným.

Výber som nechala na manžela, na tej stránke je veľká ponuka, ktorou sa mne nechcelo prehrabávať. O pár dní k nám doputovala sedačka Cybex Pallas 2-fix. Prvé testovanie prebehlo ešte na nenainštalovanej sedačke.Trochu sme maturovali, ako to do auta narvať, ale vďaka návodu sme to nejak zvládli. Prvotné zhrozenie, či syna bezpečnostným vankúšom príliš neprikvačím, vystriedala malá závisť, keď zaspal a hlavu si na ten vankúš pohodlne zložil, kým ja som si musela všetko oblečenie v aute naskladať pod hlavu, aby som si aj ja v aute dobre pospala. Tu je fotka ako spí s hlavou vzpriamenou.

Nemám skúsenosť s inými autosedačkami, ale zapásať do tejto dieťa je jednoduché a rýchle. Problém nastáva, keď sa dieťa začne búriť, sedačku už pozná, a tak vie, že ak pokrčí nohy, dať mu vankúš je nemožné. Vtedy prichádzajú na rad keksíky na odvrátenie pozornosti (rada do rodičovského života - VŽDY majte nejaký ten balík detských keksov v aute). Síce je potom celý bezpečnostný vankúš od rozslintaných keksov, ale našťastie sa dá vankúš jednoducho očistiť (to netreba robiť často, lebo aj tie rozslintané keksy vedia dieťa niekedy na ceste dobre zamestnať).

Sedačka je na sedenie pohodlná (to mi síce syn nepovedal, ale podstatné je, že extrémne neplače, keď je v nej). Je do 36 kilogramov, takže v nej strávi pravdepodobne veľkú časť svojho automobilového detstva. Dúfam, že jej bezpečnostné kvality nami nikdy otestované nebudú. Minimálne však moje dieťa nebude mať krivý nos ako ja (pokiaľ si ho nezlomí na Martinských holiach. Hej, aj to sa mi stalo.)

Pridanú hodnotu predstavuje krabica, v ktorej prišla. Vyrobili sme z nej nízkonákladový hrací domček na záhradu.
Poznámka autorky: Autosedačku sme dostali za recenziu, ale názor na autosedačku je čisto môj. Jednoducho, keby tá autosedačka dobrá nebola, tak ju nepoužívame.

2 komentáre :

  1. kedze nevidim na fotke, tak sa musim spytat. ta sedacka nema pasy cez ramena, tzv. stvorbodove?

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Nie, nema pasy cez ramena. Bezpecnostny pas sa upina cez bezpecnostny vankus. Ten pri naraze absorbuje naraz vacsou plochou, zaroven dietatu pri naraze ide zotrvacnostou dopredu nielen hlavou, ale aj ramenami, co pri pasoch cez ramena nejdu.

      Odstrániť