utorok 27. augusta 2013

Už nikdy sa nevyspíš + SÚŤAŽ


Jedna z tých najčastejších vyhrážok užmatiek takmermatkám je: Teraz si ešte pospi, potom sa už nikdy nevyspíš. Blbosť. Ako sa syn narodil, spávam dosť a dobre, akurát že prerušovanejšie. A žiadne také, že keď dieťa spí, pospím si aj ja. Keď dieťa spí, ja surfujem.

Ale bola som aj ja hrdinka, na všetky strany som rozdávala úsmevy, že moje dieťa zaspáva samo a vo svojej postieľke. Do štyroch mesiacov. Potom sa prísavník stal zaspávajúcim prísavníkom a samostatné zaspávanie bola len nejasná spomienka matky v šestonedelí.

Taktiež jeho spánkový režim išiel do hája. Ak sme ho dali spať o siedmej večer, o dve hodiny bol hore a vyrehotaný nás zamestnával aspoň do jedenástej. Tým trpeli najmä naše seriálové pondelky, keď sme sa chceli vrhnúť na nové časti Dextra a Breaking Bad. Niekedy bol s nami, ale obávala som sa, aby som jedného dňa nenašla macíka priviazaného celoflánom o stôl, prípadne aby sa syn nedožadoval zakúpenia chemického ochranného obleku na varenie "perníku". Prišiel čas siahnuť po odbornej literatúre, nech si naše seriály môžeme opäť bez obavy užívať.

A tak som za jeden deň prečítala knihu Klidné spaní a ukládaní od Elizabeth Pantley, ktorá má sama štyri deti a najmä pri tom poslednom si užila svoje. Kniha sa číta veľmi dobre práve preto, že opisuje svoje vlastné skúsenosti a vkladá tam aj zážitky iných matiek. Autorka je proti metóde vyrevania sa, na ktorú ani ja nemám uspôsobené uši a hlavne to moje dieťa tak hrozne srdervúce plače (keď plače iné dieťa, tak mi to tak srdce netrhá, ale predpokladám, že to bude tým, že nie je moje).

Samotná kniha neprináša nejaké prevratné objavy, práve naopak, zhŕňa dokopy to, čo by ste na mamičkovských fórach našli rozpísané na 153 diskusných stránkach, plus niečo z toho, čo vám hovorí aj vaša mama či svokra, keď vás presviedča, že jej deti išli spať hneď po Večerníčku. A práve to mi na tej knihe vyhovuje. Preferujem prečítať si knihu, ktorá nenanucuje jedno zaručené riešenie, ale skôr určitý postup a rôzne metódy, ktoré vyskúšať.

A či to funguje? Je tomu mesiac, čo som začala aplikovať rady z knihy (napr. spánkový rituál) a moje dieťa síce ešte nespáva celú noc bez prebudenia, ale zato o ôsmej už je v posteli, celkovo citeľne lepšie spáva, a tak si opäť užívame seriálové pondelky, utorky, stredy atď.

Táto kniha sa zíde hociktorej čerstvej či nadchádzajúcej matke, takže neváhajte sa zapojiť do súťaže, či už pre seba, alebo na podarovanie. Stačí nižšie napísať email a ak sa na vás usmeje šťastie, 9.9.2013 vás generátor náhodných čísel vyžrebuje.

Aktualizácia 9.8.2013: Súťaž bola ukončená, víťazný email jaroslav.p.....i@slovanet.sk bol kontaktovaný, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže budú aj naďalej.  Knihu na recenzovanie poskytla spoločnosť Albatros Media. Zakúpiť si ju môžete TU.


4 komentáre :

 1. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vypadol formulár a sem vložený email som nahodila do formulára a príspevok odstránila, aby email nebol takto verejne zobrazený.

   Odstrániť
 2. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vypadol formulár a sem vložený email som nahodila do formulára a príspevok odstránila, aby email nebol takto verejne zobrazený.

   Odstrániť