pondelok 17. marca 2014

Šijem, šijem pomaličky + SÚŤAŽ


Šijem, šijem pomaličky, košieľku i nohavičky. A ty, macko, ticho seď, oblečiem ťa hneď.

Kto by nepoznal Môjho macíka. Čítam ho teraz synovi aj ja a je to jedna z najlepších detských knižiek. Nehovorím to z nostalgie, ale z rodičovskej skúsenosti. Lebo z tých všetkých detských knižiek, ktoré máme doma, je dobrá asi len polovica. Tie ostatné majú buď otrasný príbeh alebo zlý rým alebo oboje.

Zásadné kritérium dobrej detskej knižky sa pre mňa stala moja schopnosť naučiť sa ju naspamäť do desiatich prečítaní. Dieťa mi knižky berie z rúk, prevracia strany ako sa mu zachce, a tak potrebujem spamäti veršovať.

Keď som v novembri išla na Biliotéku, povedala som si, že sa popozerám po nejakých nových detských slovenských knihách, nech rozšírime repertoár. Hľadala som všade, ale s detskými knižkami je to bieda. Nakoniec som skončila v stánku Mladé letá a nakúpila overenú klasiku: Márie Rázusová-Martáková, Ľudmila Podjavorinská a Elena Čepčeková.

Zjavne napísať dobrú detskú knižku nie je vôbec ľahké, takže ma potešila knižka z vydavateľstva CPress Písmenkové riekanky. Na každé písmenko jedna alebo dve básničky, hravé aj poučné. Veľmi dobre sa čítajú, sú dobre zrýmované, takže aj ľahko zapamätateľné. A aj pekne ilustrované. Mojou obľúbenou sa stala riekanka na Ľ, lebo vychádza z reálnych historických udalostí:

Ľadovec je biely obor,
námorníci kričia: "Pozor!"
Bol obrovský ako nik,
narazil doň Titanik.

Teraz sa len smutne díva,
na vrak, čo sa na dne skrýva.
Ktovie, ako sa tam máva,
zapadla už jeho sláva.

Ak chcete knižku získať, napíšte nižšie email a 24.3.2014 generátor náhodných čísiel vyžrebuje jedného z vás, kto knihu získa. Knihu do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media.

Aktualizácia 24.3.2014:  Súťaž bola ukončená, víťazný email zuz...st...ova@gmail.com. bol kontaktovaný, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže budú aj naďalej. Knihu si môžete zakúpiť TU.Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára