utorok 16. septembra 2014

Ako naučiť deti pravidlá + SÚŤAŽ


Asi do osemnástich mesiacov môjho syna som si myslela, že mi jednoducho nerozumie. Predsa len má doma mišung v jazykoch - slovenčina, španielčina, angličtina. Takéto deti začínajú rozumieť i rozprávať neskôr, počula som všade.

Lenže jedného dňa mu hovorím, že ideme von na motorku. Rýchlosťou blesku sa presunul k vchodových dverám. Hovorím mu, že ale najprv sa musí ísť vycikať na nočník. Okamžite bol pri ňom. Ešte mu hovorím, že si musí dať mikinu. Hneď ju vyťahoval zo skrine.

Ha, že nerozumie. To moje dieťa jednoducho počúva len to, čo mu vyhovuje. Celý otec.

A keďže už má dva roky, narážame na klasický problém.

Ja: Nehádž jedlo zo stola.
On: Švác ryžu na zem.
Ja: Odnes si hračky do izby.
On: Dovlečie celú hračkársku garáž do obývačky.
Ja: Poď sa umyť do kúpeľne.
On: Uteká opačným smerom.

Podobné situácie občas končia krikom z mojej strany a plačom z jeho.

Siahla som teda po knihe od Annette Kast-Zahn Ako naučiť deti pravidlá. Už som od tejto autorky čítala knihu Každé dieťa môže dobre spať, vďaka ktorej sme syna naučili zaspávať samého a na celú noc, keď mal 14 mesiacov. Od tejto ďalšej knihy som teda mala nemalé očakávania.

Dostala som ale trochu niečo iné, než som si predstavovala. Myslela som, že si knihu prečítam a začnem hneď aplikovať. Lenže kniha nie je ani tak o tom, ako naučiť deti pravidlá, ale ako naučiť rodičov s deťmi komunikovať a ako sa naučiť byť ako rodič viac trpezlivý.

Uvedomila som si, že často zbytočne očakávam od syna niečo, čo nie je pre neho úplne prirodzené. Že on je vytrvalejší, a preto ma vie občas vytočiť (deti sú všeobecne vytrvalejšie). Prvá časť knihy je preto zameraná práve na to, aby si rodičia uvedomili, čo nerobia správne a snažili sa to zmeniť. Napr. výčitky a dohováranie nie sú práve to orechové, vyhrážky bez následkov znižujú autoritu rodiča.

Až po tejto časti nasleduje kapitola o tom, ako stanoviť hranice a pravidlá a ako dosiahnuť ich dodržiavanie.  Začala som niektoré veci uplatňovať. Niečo na neho funguje viac, niečo menej. Hľadám a skúšam, učím sa z jeho aj mojich reakcií. V knihe je viacero rád a tipov, čiže si je z čoho vyberať, nie je to o tom, že toto je jedna cesta a žiadna iná. Každý rodič by si mohol nájsť to, čo mu bude fungovať.

Viem, že s vekom budú prichádzať ďalšie a ďalšie výzvy, takže k tejto knihe budem siahať vždy, najmä aby som si pripomenula, že musím byť trpezlivá a vytrvalá.

Ak chcete knižku získať, napíšte nižšie email a 30.9.2014 generátor náhodných čísiel vyžrebuje jedného z vás, kto knihu získa. Knihu do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media.

Aktualizácia 30.9.2014:  Súťaž bola ukončená, víťazný email mi**ke@gmail.com bol kontaktovaný, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže budú aj naďalej. Knihu si môžete zakúpiť TU.
 
Zdroj: Albatros Media

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára