utorok 9. septembra 2014

Zapriahnite deti ako kone alebo keď sa to s bezpečnosťou preháňa


Pristál v mojej Facebook link na článok První dvě školky ve Valašském Meziříčí získaly bezpečnostní chodítka. Prilby pre deti, ktoré sa učia chodiť, vodítka na deti, bezpečnostný pás na prebaľovaciu podložku, o tom som už písala. Ale pri tomto výrobku sa mi ozaj pozastavuje rozum, a potom prichádza rozčúlenie.
Zdroj: zlin.cz

Ja chápem, že ísť na prechádzku s deťmi môže byť náročné, ale naozaj je lepšie zapriahnuť ich do postroja a zo 6 individualít urobiť jednu kráčajúcu húsenicu? Naozaj je to lepšie než ich naučiť, že nesmú ísť na cestu a že sa musia držať? Chcem vidieť štatistiky počtu zranených detí, keď boli na prechádzke zo škôlky. Aj ako presne k tým zraneniam došlo, či si dieťa odbehlo z chodníka, alebo to skôr do detí napálil vodič na chodníku.

V záujme zlepšovania bezpečnosti deti čoraz viac obmedzujeme. Namiesto toho, aby sme ich naučili používať nôž, máme bezpečnostné zámky na kuchynských zásuvkach až do ich 12 rokov. Namiesto toho, aby sme ich naučili ovládať oheň, odháňame ich od táboraku na 100 metrov. A namiesto toho aby sme ich naučili všímať si dianie na ulici a cestách ich zapriahneme do postroja a vedieme ich ako kone na pole.

A potom sa raz dieťa ani neviete ako dostane k nožu, ohňu, samo na ulicu a vtedy príde k úrazu. Nie preto, že sme nedávali pozor, ale preto, že sme ho nenaučili dávať pozor. Desí ma, že tento šialený trend bezpečnosti, taký rozšírený v USA, je čoraz viac prítomný aj v našom priestore.

Čerešnička na záver. Mesto Zlín za dve tieto chodítka dalo 50 tisíc českých korún, čo je 1436 libier. Na stránke výrobcu sa jedno chodítko predáva za 147 libier. "Kdepak asi udělali soudruzi z ČR chybu?" To sa asi pýtajú deti na fotke, inak si ich "nadšený" výraz neviem vysvetliť.

Za tip ďakujem Takakika.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára