nedeľa 7. decembra 2014

Z kojaceho extrému do extrému nevedecky podloženého


Podpora kojenia v našich pôrodniciach je katastrofálna, titul Baby Friendly Hospital, ktorý je založený práve na podpore kojenia, by si na 100 % nezaslúžila ani jedna z nich. Tú chýbajúcu podporu supluje napr. Mamila. Mne laktačná poradkyňa, ktorú som si našla cez Mamilu, veľmi pomohla a dodnes som jej za to vďačná.

Na škodu je, že Mamila niekedy ženie veci do extrému. Dokáže zdeptať ženy, ktorým sa kojenie nepodarilo, alebo ak sa rozhodli nekojiť, tak sú na ne hádzané veľké pocity viny či hanby. Také správanie nelichotivo nazývam kojenecká lobby.

No a potom tu máme druhý extrém, napr. MUDr. Katarína Šimovičová, pediatrička, dokonca členka Výboru Slovenskej pediatrickej spoločnosti, ktorá s úplným kľudom vo verejnoprávnej televízii (od 16. minúty a potom ku koncu) vyhlási, že dieťa po roku si nemá čo žiadať prsník v trolejbude alebo ambulancii alebo že od štvrtého mesiaca treba dieťa učiť na fľašku alebo že umelé mlieko sa v pohode vyrovná materskému.

Čiže ja ako matka, ktorá som kojila 20 mesiacov, som zas obviňovaná, že moje dieťa bolo sociálne na mňa príliš pripútané, že sa na mojom prsníku ukájalo. Stretávala som sa s divnými pohľadmi aj názormi, že kojím dieťa staršie ako rok a nebolo mi to príjemné. Presne tak, ako nie je nekojacim matkám príjemné, keď na ne niekto krivo pozerá, že nekoja.

Keď sa odosobním od mojej kúsenosti (moje dieťa bolo vždy spoločenské, nemalo problém prijať inú osobu, zuby zvládlo aj bez ukájania sa na prsníku, v roku už vedelo samo piť z pohára, umelé mlieko nikdy nemalo (mimo pôrodnice) a prešlo na mliečnu stravu bez problémov, aj keď nikdy nepoznalo fľašku), tak ma najviac vytáča to, že doktorka Šimovičová absolútne zlyháva vedecky. V tomto smere s vyjadrením Mamily súhlasím.

Hovorí veci, ktoré idú proti vedeckým zisteniam a proti odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie. Aké typické. Presne ako slovenskí pôrodníci, ktorí urobia rutinne nástrih a nezaujímajú ich vedecké štúdie, ktoré rutinné nástrihy vyslovene neodporúčajú. Alebo v čom sa vlastne pani doktorka odlišuje od antivax lobby, ktorá tiež absolútne neberie do úvahy vedecké fakty a radí niečo, čo síce v prvom momente škodu neurobí, ale dlhodobé následky sú veľké? (Nemyslím následky na jednom dieťati, lebo áno, dieťa je v pohode na umelom mlieku, ale zdravotný stav generácií je výrazne ovplyvnený mierou kojenia. Tak ako vaše dieťa bude štatisticky ok bez očkovania, ale znížme zaočkovanie populácie a návrat osýpiek je otázkou času, ako už možno vidieť v niektorých krajinách.)

Toto je o dvoch skupinách žien. Tie, ktoré sú deptané okolím, že nekoja a tie, ktoré sú zas deptané, že koja príliš dlho. Pritom obe skupiny žien potrebujú najmä psychickú podporu, že to, ako sa rozhodnú, je dobré pre ne aj deti. A to rozhodovanie by mali založiť na dvoch veciach - na svojich pocitoch a na vedecky podložených faktoch. Lebo kojaca matka je lepšia než matka, ktorá strčí dieťaťu fľašu s umelým mliekom, lebo verí doktorke, ktorá jej povedala, že umelé mlieko sa vyrovná materskému. Ale spokojná nekojaca matka je podľa mňa lepšia ako urevaná zdeptaná matka, ktorá zo seba nedokáže vyžmýkať kvapku mlieka a je na pokraji depresie, lebo má pocit materského zlyhania.
Zdroj: youngmomsclub.com


2 komentáre :

  1. Ahoj. Rozhodla som sa zareagovať na tvoj článok, pretože mám dve deti a presne som sa stretávala s oboma pohľadmi a názormi ľudí a odborníkov...Obe deti som rodila v Baby friendly hospital, bohužiaľ obe sa narodili cisárskym, takže to prvé kojenie a prisatie som mala veľmi sťažené...nehovorím ako mi mlieko nechcelo nabehnúť...Po odporúčaní sestričiek, kojiť každé tri hodiny som tak aj robila, až mi dcérka v dvoch mesiacoch síce rástla, ale nemala chúďatko ani pôrodnú váhu naspäť. Takže som zahájila umelé mliečko, odsávanie, aby som si podporila tvorbu mliečka a všetky čaje, preparáty, veľa som jedla, pila, snažila sa byť v pohode...no, moja prvá skončila nakoniec na umelom + cumeľ, a bolo vybavené...Pri druhej, som ako múdrejšia matka vsadila na svoj vlastný rozum a dala do toho všetko...po počiatočnom zlihávaní, som nabehla na prikrmovanie, ale pomocou suspenzora,a skúšala som rôzne bylinné odvary...pomohlo...Od troch mesiacoch bola malá plne kojená a toto kojenie sme si užívali 23 mesiacov...Veľa ľudí na mňa zazeralo, keď som kojila všade a hocikedy keď si malá pýtala, aj preto, že už bola veľká, ale ja som si z toho nerobila nič, mala som zo seba dobrý pocit, že jej dávam to najlepšie, čo môžem...Ešte na porovnanie...pri prvej sme mesačne minuli na mliečko okolo 75 - 100 euro, takže si materské mlieko neviem vynachváliť aj v tomto...a nemusím nosiť stále zo sebou termosku s horúcou vodou, zásobník s mliekom, fľašky, cumle a kadečo...Pani doktorku Šimoničovú nechápem...nechápem ako môže byť niekto s takýmto názorom pediater...

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Dakujem za nazor, fakt nepochopitelne, preco pediatricka take veci odporuca.

      Odstrániť