streda 14. januára 2015

Novoročné predsavzatie matky dvojročného dieťaťa + SÚŤAŽ


Je tu nový rok a ja by som si želala, aby si moje dieťa dalo predsavzatie, že ma bude viacej poslúchať. Ale keďže mu Ježiško zas nedoniesol, čo si prial, tak má určite nejaké predsavzatia úplne v paži.

Takže to ostáva na mne a dávam si predsavzatie, že budem trpezlivejšia matka. A to je úloha dosť náročná, keďže moje dieťa má dva roky, čo je vek známy tým, že dieťa akoby nepočuje, čo rodič hovorí, prípadne ak počuje, tak robí pravý opak.

A tak som si naštudovala knihu Ako hovoriť, aby nás deti počúvali od Adele Faber a Elaine Mazlish. Táto kniha razí prístup podobný tomu, ktorý popísala Annette Kast-Zahn v Ako naučiť deti pravidlá, čiže bolo pre mňa jednoduchšie naladiť sa na túto knihu.

Ide o konkrétne návody, ako prispôsobiť komunikáciu deťom. Kniha má sedem kapitol, ktoré dávajú rady, ako dosiahnuť, aby sa deti vyrovnali so svojimi pocitmy, aby spolupracovali, ako podporiť ich samostatnosť, ako ich chváliť i karhať (ale netrestať).

Niektoré veci som vyskúšala a opäť niečo fungovalo a niečo nie. Pre môjho dvojročného, ktorý ešte nerozpráva tak, že by som mu rozumela viac než 20 slov, celkom dobre funguje vysvetľovanie. Dúfam, že postupne budú fungovať aj tie "sofistikovanejšie" prístupy.

Pre rodičov tínedžerov napísali autorky aj knihu Ako hovoriť, aby nás tínedžeri počúvali. V podstate ide o tie isté princípy, len prispôsobené na staršie deti. Keďže tínedžera doma nemám, tak som rozmýšľala, či by to na mňa v puberte fungovalo. Lenže ja som bola hrozne dobrý pubertiak, takže na mňa by to moji rodičia nepotrebovali. :)

Obe knihy majú podnadpis Ako počúvať, aby nám deti/tínedžeri dôverovali. Takže okrem trpezlivosti si dávam predsavzatie, že budem aj svoje dieťa počúvať. Čo bude tiež náročné, keďže momentálne má fázu, kedy stále dookola len vykrikuje vláčik (v jeho prevedení ťačík).

Ak chcete knižky získať, napíšte nižšie email a 31.1.2015 generátor náhodných čísiel vyžrebuje dvoch z vás, ktorí získajú po jednej knihe. Knihy do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media.

Aktualizácia 1.2.2015: Súťaž bola ukončená, víťazné emaily ma..a.ri..an@gmail.com a em..ur...ova@gmail.com boli kontaktované, všetkým ostatným ďakujem za účasť. Súťaže budú aj naďalej.Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára