štvrtok 30. apríla 2015

Toto je mio + SÚŤAŽ


Náš syn to má ťažké, žije v trojjazyčnej domácnosti. Ja na neho po slovensky, manžel po španielsky a my s manželom medzi sebou po anglicky. Nemožno sa mu čudovať, že si z týchto troch možností vybral štvrtú - svoju vlastnú hatlaninu.

Vláčik je áčiko, mlieko je liko, svetlo je liti, voda v rieke je agua, voda na pitie je čaj. Ja som mamita, manžel je papito. Svoje meno zásadne odmieta povedať, ale svojej malej sestry meno vedel už pred jej narodením. Najlepšieho kamaráta Alex volá Alica. A keď autom niekam prídeme a zaparkujeme, tak kričí llegamos (v španielčine to znamená "prišli sme"). Momentáne je v období, keď je všetko jeho, a tak povie "To je mio". 

Väčšinou je to v pohode, občas roztomilé a občas ma ide poraziť, keď opakuje slovo: "papať ufy, papať ufy," ja vyťahujem rôzne veci, on len hovorí nie, nie a ja za toho oneho neviem zistiť, čo to chce jesť, až kým mi po desiatich minútach nedopne, že chce mafiny, ktoré sme robili pár dni dozadu.

Ale je úžasné vidieť, že aj keď nerozpráva poriadne, rozumie všetko po slovensky aj španielsky. Už teraz mu závidím, že si raz bude vedieť prečítať Sto rokov samoty v španielčine. A už aj angličtina sa do toho mieša. Čítame spolu knihy v angličtine a robíme aktivity. Veď vedieť po anglicky je na nezaplatenie. Netreba napríklad čakať na slovenské titulky k obľúbeným seriálom. Takže začnite s angličtinou čo najskôr, raz vám vaše deti budú veľmi vďačné.

Rozprávky v telke sú fajn, ale na učenie treba interaktivitu. Ideálne nejaký zošit. Jeden taký venovala do súťaže jazyková škola Bilingvi. Ak chcete The Kids Club William's Fun English Green Book vyhrať, zapojte sa do súťaže nižšie. A ak uvažujete nad jazykovkou pre seba či svoje deti, určite skúste Bilingvi, majú aj ukážkové bezplatné hodiny. Súťaž prebieha do 14.5.2015.

Aktuaizácia 20.5.2014: Zošit vyhral email len...au...va@yahoo.com. Súťaže budú aj naďalej.Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára