utorok 23. júna 2015

Dnešné deti sa našťastie vonku nehrávajú + SÚŤAŽ


Ja sa dnešným deťom nečudujem, že nie sú vonku a nehrajú sa tam. Sama som vyrástla na sídlisku a frčalo medzi nami viacero hier. Lenže nebolo to nič moc. Skákanie cez gumu, to mi veľmi nešlo. Pri klasickej schovávačke ma unavovali večné hádky a naťahovačky, či ten toho naozaj videl alebo nie. Pri hrách na preliezkach som neznášala pach železa, ktorý mi ostával na rukách. A pointu skákacej škôlky som dodnes nepochopila. Najradšej som mala vybíjanú, asi preto, že som si v nej vybila frustráciu z ostatných hier. Ale každá sranda sa končila, keď po nás niekto vykrikoval, aby sme boli ticho, že sa to medzi panelákmi príliš ozýva. Tak veru, my deti sme si to odskákali od súdruhov, ktorí zle naprojektovali sídlisko. Okrem toho večné kto sa s kým hrá a kto nie mi liezlo na nervy. Reálne sociálne interakcie sú náročné. Dnešné deti si akurát musia dávať pozor na kyberšikanu.

Hej, sarkazmus to bol (čiastočne). Hry vonku boli super, pravidlá nejak kolovali a dedili sa, menili a prispôsobovali, ako práve vyhovovalo. Bývam teraz na takom menšom novom kvázi sídlisku, všetci tu rodia a už s mojím synom dorastá prvá generácia krpcov, ktorá sa na ihrisku spolu hrá, háda aj bije. Onedlho dôjde aj na sofistikovanejšie hry než kopni do lopty a spusti sa po šmýkačke. Vtedy mi bude dobrá kniha Klasické slovenské hry pre chlapcov a dievčatá.

Poznáte Sochy alebo Krvavé koleno? Možno nie a možno áno, len pod iným menom. V knihe som objavila a spomenula si na hru Cukor, káva, čokoláda, čaj, rum, bum! Jedno z detí stojí vpredu chrbtom k ostatným odriekava tieto slová, ostatné deti sa vtedy bežia k nemu. Keď dopovie, otočí sa. Ostatné deti sa nesmú hýbať, ak niekoho uvidí v pohybe, musí sa vrátiť na štartovaciu čiaru. Aj toto sme hrávali. V dnešnej bio eko verzii sa ale bude hovoriť: Stévia, laté, raw kakao, roibos, sajder, ber!

Ak aj vy chcete túto knihu s tipmi na hry, napíšte nižšie email a 30.6.2015 generátor náhodných čísiel vyžrebuje jedného z vás, ktorý knihu získa. Knihu do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media.
Aktualizácia 2.6.2015: Vyhral email kubk...b@gmail.com. Gratulujem. Ostatní nezúfajte, súťaže budú aj naďalej.

Odporúčam aj knihu Klasické slovenské zručnosti pre chlapcov a dievčatá, napríklad ako vyrezať lodičku z kôry alebo vyrobiť šarkana, ktorý bude skutočne lietať.

 

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára