streda 4. novembra 2015

Ako nebyť idiotom


Občas sa stane, že prídu rodičia s deťmi do reštaurácií. Z mojej skúsenosti to väčšinou prebieha bez problémov. Áno, dieťa môže pobehovať, zamrnčí, prevráti pohár. Žiadna dráma, ak je personál normálny, zvládne to s prehľadom. Ešte som nezažila hysterické dieťa v reštaurácii, ale som presvedčená, že ak sa dieťa rozhodne pre scénku, rodičia sa zbalia najrýchlejšie, ako vedia.

Ale občas sa vyskytnú situácie, pre ktoré boli stvorené sociálne siete. Pamätáte na škandálik Lucy's Vegan Food? Teraz tu máme niečo z iného súdka. Na stránke FoodCult.sk zverejnili článok Patria deti do reštaurácie? Zjednodušená odpoveď podľa páru, ktorý stojí za touto stránkou aj stránkou Bratilicious, je: NIE. Ale okrem toho nazývajú rodičov idiotmi a deti retardmi.

Jasné, poďme vyčleniť deti, matky alebo rodičov celkovo zo spoločenského života. Matky nech len sedia doma na zadku. Deti tak maximálne do detského centra. A rodina ako celok nech je spolu doma a možno ešte tak v ZOO. Ale určite nech nechodia do reštaurácie, veď by pokazili gurmánsky zážitok chlapíkovi, čo vedľa mľaská, obďaleč hlučne rehotajúcej sa skupinke a tiež ženskej, čo namiesto toho, aby povedala "s dovolením", tak sa zadkom prepcháva cez úzky priestor medzi stoličkami.

Nechodím síce do reštaurácií, kde porcia stojí 30 €, ale aj tak pochybujem, že tam rodičia vodia svoje deti a ak áno, pochybujem, že sú tam hysterické výjavy na dennom poriadku. Rodičia sami radšej idú do reštaurácie, kde je detská stolička a detský kútik. Jasné, nájdu sa výnimky, ale ozaj ideme generalizovať? Lebo ak áno, tak potom podľa tohto sú všetci foodblogeri egoistickí hulváti.

Mnohé normálne reštaurácie si už uvedomili, že ľudia s deťmi okolo tridsiatky sú tiež ich zákazníci a tie detské stoličky dokúpili. (Osobne napr. radi chodíme do Casa Inka, ktorú by som nenazvala reštauráciou pre deti, napriek tomu majú stoličky aj kútik a vždy tam v pohode zvládneme byť nejakú hodinku.)

Povedala by som, že je to zas raz o tolerancii, ale to by bolo paradoxné, keďže v článku sa píše: "Majte trochu tolerancie a rešpektu k ľuďom, ktorí si pravdepodobne veľmi dobre uvedomujú, aké riziko podstupujú."

Nie, toto je o egoizme, keď si niekto myslí, že má pravdu a nemôže to byť inak, keď si myslí, že má právo nadávať deťom a rodičom či akejkoľvek inej skupine. Ono je to celé zlé aj preto, že článok je preložený z anglického originálu. Ktorý však napísala matka a napísala ho tónom, ktorý neuráža a je vtipný. To sa však v preklade stratilo a za idiotov teraz sú títo dvaja z Bratilicious.

Slovenská spoločnosť nie je veľmi priateľská k deťom a takéto články to, bohužiaľ, podporujú. Demografická krivka nepustí, tak len dúfam, že si párik z Bratilicious šetrí na dôchodok, lebo moje deti im naň prispievať určite nebudú (to nie je vyhrážka, ale realita demografického vývoja a dôchodkového systému).


2 komentáre :

  1. Dva krat v zivote som bol nuteny z restiky doslova zdrhnut pred malymi sirenami. A to niesom ziana citlivka na hluk (hram 20 rokov na bicie).. len jednoducho uz to neslo. So zenou ked kojila sme do restik nechodili, a ked sme isli, tak sme si zabezpecili opateru. Easy!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Fujha, až DVA krát????!!!!! Škandál:))) Haha, sorry.

    OdpovedaťOdstrániť