utorok 19. januára 2016

Ako zarobiť na rodičoch (návod z Kolumbie)


Som v Kolumbii síce štvrtýkrát, ale prvýkrát s dieťaťom, ktoré behá, skáče, vníma, vymýšľa a tak podobne. A tak si ešte viac uvedomujem, aká je Kolumbia priateľská k deťom. Ešte som nebola v reštaurácii, kde by nemali detské stoličky. Parky s preliezkami na každom kroku. Prednostné pokladne pre rodičov s deťmi v obchodoch.

Ale zistila som aj, že Kolumbijčania majú schopnosť urobiť veľkú šou a zábavu zo všetkého možného. Držia sa pravidla, že ak zabavíte deti, rodičia sú spokojní. Že ak zabavíte deti, rodičia nemajú problém zaplatiť.

Námestia/parky
Viete si predstaviť Hlavné námestie v Bratislave s pieskoviskom a preliezkami? Alebo hociktoré iné námestie na Slovensku? U nás asi skôr rarita, v Kolumbii úplne bežné. Aj keď tu sú námestia skôr ako parky, plné zelene. A tak sú tieto námestia/parky poobede a cez víkendy plné. Ľudia si kúpia kávu, zmrzlinu alebo niečo na zjedenie z okolitých obchodov a stánkov a nechajú decká vyblázniť sa. To by možno bol návod pre slovenské eurofondové vydláždené námestia, ako na ne začať vracať život.

Cena: vstup voľný

Zdroj: bogotatravelguide.com


La Cabaňa de Alpina
Alpina je mliekarenská spoločnosť a približne 30 km od Bogoty v mestečku Sopó má podnikovú predajňu. Tie ma síce aj v Bogote, ale pri tejto predajni má obrovské detské ihrisko plné preliezok a pieskovísk. Cez víkend je tu neuveriteľný nátresk. Ľudia si nakúpia dezerty, ktoré Alpina do bežných obchodov nedodáva, sadnú si na trávu, deti pošlú na ihrisko a oddychujú.

Cena: vstup voľný (ani si len nič kúpiť nemusíte, ak nechcete, ale ich dezerty sú fakt skvelé)

Zdroj: dronestagr.am

Zmrzlina San Jeronimo
Veľmi podobný koncept ako Alpina. Túto zmrzlinu do bežných obchodov nedodávajú, dá sa kúpiť len na niekoľkých miestach v Bogote. A okrem toho majú predajňu aj v mestečku Cajicá 25 km od Bogoty. Detské ihrisko a pekné prostredie pomaľovaných stien v imitácie typických kolumbijských domov im počas víkendov zaručuje veľkú návštevnosť.

Cena: vstup voľný (taktiež si nič kúpiť nemusíte, ak nechcete, ale keď už ste sem prišli, minimálne zmrzlinu si dáte)

Zdroj: viztaz.com.co


Detské múzeum
Mám rada bratislavské Detské múzeum, a tak som sa tešila do toho v Bogote. Je samozrejme niečo iné Detské múzeum v meste, ktoré ma 10 miliónov obyvateľov než to v polmiliónovom meste, ale aj tak je to najmä o tom, dokázať deti zaujať. A to tunajšie múzeum naozaj vie. Majú rôzne túry pre rôzne vekové skupiny, my sme išli na tú pre deti do 6 rokov. Najprv bola malá telocvičňa, kde sa deti bláznili so sprievodkyňou. Po pol hodine sme sa presunuli do miestností, jednej zameranej na zrak (pokrivené zrkadlá), jednej na sluch (hudobné nástroje) a jednej na hmat (rôzne materiály). V každej miestnosti trochu vysvetľovania a hlavne možnosť všetko vyskúšať. Po pol hodine sme sa presunuli do miestnosti so stolíkmi a deti si vyrábali vlastnú jedlú plastelínu. Sušené mlieko s kondenzovaným mliekom a potravinovým farbivom a deti mohli modelovať zvieratká, a potom ich zjesť. Takže aj čuch a chuť si prišli na svoje. Plánujeme sa ešte vrátiť na ďalšiu túru, ktorá obsahuje aj varenie čokolády.

Cena: 10 900 pesos (3 eurá)/osobu

Moje deti viacej pojedli, ako vymodelovali
Detské záchody sú v Detskom múzeu samozrejmosťou, ale zaujalo ma toto umývadlo

Maloka - múzeum vedy a technológie
Veda môže byť strašiak pre väčšinu študentov, v tomto múzeu je to pre nich zábava. A dokonca aj pre trojročné deti. Všetkého sa môžu dotýkať a všetko vyskúšať. Nechať sa zatvoriť do Faradayovej klietky. Zažiť zemetrasenie. Vyskúšať rôzne fyzické javy. Vytvoriť si vlastný film. Strávili sme v tomto múzeu 5 hodín a ešte nám bolo málo. Okrem toho je tu 3D kino, dajú sa tu organizovať narodeninové oslavy, je tu vedecký klub. A všetko so sprievodcami, ktorí všetko vysvetľovali, keďže deťom sa veľmi popisky na stenách čítať nechce.

Cena: 15 900 pesos (4,4 euro)/osobu

Zdroj: casonadelpatio.com
Moje dieťa sa vynašlo, načo by hádzalo z diaľky, keď môže vyliezť hore
Multiparque
Multiparque je zábavný park pre celú rodinu. Nie taký s húsenkovými dráhami (aj keď aj taký je v Bogote), ale taký, kde môžete ísť aj s najmenšími deťmi. Preliezky, aké som na Slovensku ešte nevidela. Rôzne hry, šmýkačky, obrovské hojdačky, autíčka, kolotoče, motokáry, nafukovacie preliezky, vláčik, traktory, loďky, trampolíny, minigolf atď. Nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Všetko tu funguje na lístky. Môžete si kúpiť 10 lístkov za lepšiu cenu, a potom ich využívať hocikde. Do jednej časti s preliezkami je vstup za dva lístky na neobmedzený čas, iné atrakcie sú na obmedzený čas (napr. 30 minút na nafukovacích preliezkach). Okrem toho je tu aj farma so zvieratami a reštaurácie. Nechýba možnosť urobiť detské párty na rôzne témy. Nestihli sme obehať všetko a to aj napriek tomu, že sme tu strávili celý deň. Zrejme sa ešte vrátime.

Cena: 1 lístok na atrakciu 4100 pesos (1,1 euro), 10 lístkov za 35 900 pesos (10 euro)

Zdroj: www.instagram.com
Zdroj: facebook.com
Divercity
Divercity je detské mesto povolaní. Viem, že máme aj na Slovensku také niečo, ale toto kolumbijské je úplne vypeckované. Má snáď všetko ako ozajstné mesto - banku a bankomaty, supermarket, nemocnicu, zubárov, hasičov, políciu, smetiarov, kaderníctvo, vlastnú televíziu a rozhlas, noviny, pekáreň, fabriku na hranolky, fabriku na čipsy, leteckú školu, školu pre astronautov, baňu, telocvičňu, farmu, veterinu, štatistický úrad, herňu pre bábätká, herňu pre rodičov a ešte veľa ďalšieho, veď pozrite tu. Deti si teda môžu vyskúšať hocijaké povolanie.

Pri vstupe si deti vyzdvihnú platobnú kartu, na ktorú dostanú úvodnú sumu, ktorú si môžu vybrať v bankomate. Náš synátor bol naprv za stavebníka, kde im vysvetlili, ako sa stavajú domy. Potom za hasiča - najprv sa fotili, potom im vysvetľovali, ako funguje hasičská stanica a nakoniec išli hasičským autom po meste a zahasili požiar. Neskôr išiel vyrábať hranolky. Za každé absolvované povolanie zarobil nejaké peniaze, ktoré mohol použiť na ďalšie atrakcie (napr. autíčka). Dal si tiež vyrobiť občiansky preukaz Divercity s fotkou.

A dôležitá vec - každá vec tu vyzerá naozaj ako vonku v Bogote, teda názvy, uniformy aj vozidlá (aj keď sú zmenšené) - banka je Banco de Bogotá, televízia je kolumbijská Caracol, letecká škola je ako letecká spoločnosť Avianca. Nechcelo sa nám odísť, ale počas prázdnin mali pre veľký záujem otvorené na dve zmeny, takže o druhej sme museli odísť a keď sme videli ten veľký rad pred vstupom, boli sme radi, že sme sa rozhodli ísť už ráno.

Cena: bábätká 19 000 pesos (5,3 eura) / deti 39 900 pesos (11,1 eura) / dospelí 13 900 pesos (3,9 eura)

Zdroj: agenciaingenio.com
Zdroj: divercity.com.co

Panaca
Panaca je veľká farma, zoologická záhrada a zábavný park v jednom. Nachádza sa v zóne cafetera, teda tam, kde pestuje kolumbijská káva (asi 300 km od Bogoty). Rôzne vystúpenia psov, koní a ďalších zvierat, atrakcie a majú tu vzdelávacie aktivity a je tu aj možnosť ubytovať sa. Neboli sme tu síce tento rok, ale ešte v roku 2011, keď sme ani deti nemali. Práve vtedy ma uchvátilo, že Kolumbijčania dokážu z obyčajnej farmy urobiť veľkú šou. Určite sa sem plánujem jedného dňa vrátiť s našimi deťmi.

Cena: 62 000 pesos (17,24 euro)/osobu

Zdroj: panaca.com.co

La Granja Tenjo
Cez víkend si Bogoťania radi zájdu na obed mimo Bogoty. Hoc aj hodinu cesty, aby si mohli dať v prostredí vidieka kus stejku. Aj my sme išli do známej La Granja Tenjo, asi 30 km od Bogoty, ale vďaka hustej premávke nám to trvalo hodinu. Ale stálo to za to.

Krásna reštaurácia, obrovský detský park s preliazkami a pieskoviskom, minigolf, farma so zvieratami, ale hlavne množstvo aktivít pre deti. Výroba bábok, hračiek z dreva, maľovanie, modelovanie zo sadry, varenie, divadlo atď. Na každú aktivitu bolo potrebné zakúpiť lístok za 4 000 pesos, ale čo by neurobili rodičia, aby mohli stráviť pokojnú sobotu pri dobrom jedle, kým deti sa umelecky realizujú.

Strávili sme tu celý deň a nechcelo sa nám odísť. A mňa opäť fascinovalo, že z reštaurácie urobili veľkú šou pre deti. Pritom to nebola práve lacná reštaurácia, porcie jedla sa tu začínali pri 40 000 pesos, čo je na Kolumbiu pomerne dosť.

Cena: 1 lístok na atrakciu 4 000 pesos (1,1 eura), 5 lístkov za 15 000 pesos (4,2 eura)

Synátor si vyrába autíčka zo sadry.
Len menšia časť reštaurácie a ihriska.

Kolumbijčania to proste vedia. Urobiť z hocičoho atrakciu, prilákať ľudí a najmä rodičov s deťmi. Nech je to inšpirácia pre slovenské reštaurácie, prípadne podnikaviachtivých ľudí.

PS1: Momentálne je euro veľmi silné voči pesu, takže ceny vychádzajú veľmi dobré.
PS2: Nie vždy som fotila, keďže sme sa zahĺbili do aktivít, takže som vám pre ilustráciu posťahovala fotky z netu, snáď neprekáža.


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára