streda 30. marca 2016

Prajem šťastnú cestu


Veľká noc je ideálny čas na rodinnú dovolenku. Najprv sme chceli ísť do Maďarska, ale v hoteli pri aquaparku, ktorý som vybrala, už nemali voľné termíny. Tak sme sa vybrali do Vyšných Hágov. V deň príchodu mladšie dieťa schytilo nejakú brušnú virózu, na druhý deň staršie dieťa začalo riadne kašlať. Vrátili sme sa my pekne k mojim rodičom a liečili sme deti v hoteli Moja mamička s následným pondelkovým odchodom domov, ktorý teda žiadnym hotelom nie je. Teda je, akurát že v ňom pracujem (pozdravujem manžela).

Keď som si predstavila, že by sme boli v Maďarsku a deti by mi tam takto ochoreli, stovky kilometrov od domova, celkom som bola rada, že vtedy nemali voľné termíny. Ochorenie seba aj dieťaťa v zahraničí som si zažila v Kolumbii a nebola to teda žiadna sranda. V Kolumbii nám stovky až tisíce eur zachránilo zdravotné cestovné poistenie (pozdravujem Union). Lenže riešiť cestovné poistenie na každý malý výlet za hranice Slovenka, najmä teda v rámci Európskej únie, by bola celkom otrava.

Takže celkom zhoda náhod, že ma pred pár dňami oslovila jedna agentúra, či by som nenapísala niečo o Európskom preukaze zdravotného poistenia. Ha, čoby nie, po tejto veľkonočnej skúsenosti, je predstava chorého dieťaťa v zahraničí s tou kartičkou o čosi znesiteľnejšia. My už kartičku máme, naša zdravotná poisťovňa ju deťom po narodení dala automaticky už na ich slovenskú kartu z druhej strany, ja som ju mala už dávnejšie a manžel o ňu práve minulý rok požiadal.

Je to bezplatný preukaz, na základe ktorého máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z 28 členských štátov EÚ (plus na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku). A to za tých istých podmienok a za rovnakú cenu (v niektorých krajinách bezplatne) ako osoby poistené v danej krajine. Takže ďalšia vymoženosť EÚ (zdravím Sulíka).

Ešte sme ju teda našťastie nemuseli použiť, takže sama som o nej nevedela niektoré veci. Napríklad, že je k nej aplikácia na smartfóny (hneď som si ju stiahla). V nej si zvolíte jazyk a dostanete informácie o použití preukazu, ale aj základné informácie o tom, ako v každej krajine preukaz možno použiť. Sťahujte aplikáciu na iPhony, na Adroidy alebo na Windows.

Prajem teda šťastnú cestu, na ktorej nebudete potrebovať Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ale pre istotu si ho aj tak vybavte, ak ste tak doteraz neurobili.


Toto je sponzorovaný článok, všetky názory sú však moje vlastné.

1 komentár :