štvrtok 28. apríla 2016

11 kníh, na ktorých teraz frčíme + SÚŤAŽ


Autori za ne nezískali Nobelove ceny, ale získali si srdcia mojich detí aj moje. Detské knihy. Čítame večer pred spaním. Najprv manžel po španielsky, potom ja po slovensky. Deti majú 3,5 roka a 1,5, takže zatiaľ nič komplikované. A tu je výber tých našich najobľúbenejších po slovensky.

Zvieratká
Ako robí mačička? A ako robí psík. Ako robí koník? Knižku riadne ošúchal najprv syn, teraz ju derie 
dcéra, akurát včera som musela lepiť ďalšie stránky. Synovo najobľúbenejšie zvieratko bol pes, dcéra chce vždy koníka. V imitovaní zvierat zvukov som už fakt macherka.Húsky
Neviem čím to je, ale tieto série Zvieratká z dvora a Vozíme a pomáhame od Slovartu majú u nás doma veľký úspech. Možno tým, že sa pekne rýmujú, možno tým, že knižku pozeráme aj desať minút, lebo sa môžeme rozprávať o všekých drobných detailoch na obrázkoch. Okrem húsiek teda omieľame aj Koníky, Vrtuľníka Vratka či Smetiarku Jarku.

Do tejto knižky sme zamilovaní. Jednoduché, ale krásne básne Jany Necpalovej dopĺňajú opäť jednoduché, ale výrazné kresby Martina Krkoška. Ku knihe je aj CD so zhudobenými básničkami a na tých frčia deti v aute. Keď niekam ráno idem a máme to pustené v aute, pesničku Žabka si posmevujem celý deň.

Tejto knihe som prichádzala na chuť trochu dlhšie, ale syn si ju tak dlho vyžadoval pravidelne čítať, až sa mi dostala pod kožu a teraz na ňu nedám dopustiť. Trochu netradične poňaté tradičné príbehy. O tom, ako sa Šípová Ruženka musela zobudiť sama, lebo pán kráľ chrápal tak hlasno, že každý princ, ktorý ju chcel vyslobodiť, sa zľakol, že je tam drak. Alebo o tom, ako sa princ skamarátil s drakom, s ktorým mal bojovať o princeznú. Príbehy sú to krátke, niektoré na seba nadväzujú, iné nie, tematicky rôznorodé, každý si nájde svoj obľúbený.

My sme železničiarska rodina a prejavilo sa to aj na synovi, ktorý je do vlakov zbláznený. Jeho dve najobľúbenejšie hračky sú Lego vláčiková dráha a Ikea vláčiková dráha. V tejto knižke je na začiatku pekná dlhšia básnička (jasné, že ju viem naspamäť) a ďalej obrázky s rôznymi úlohami, dopravnými prostriedkami a situáciami.

Mám rada knihy, ktoré majú bohaté kresby. Na každej strane tejto knihy je krátka básnička, po jej prečítaní sa však ďalej rozprávame o tom, čo je na stránke nakreslené - od rôznych druhov húb cez hmyz a vtáky až po rôznorodé kvety a stromy. Začali sme ju čítať tento rok a vďaka nej sa tešíme na prvú tohtoročnú hubačku.


Moju srdcovku z detstva nanucujem aj synovi. Nanucujem, lebo ešte nedokáže obsedieť na celú rozprávku. On ju obľubuje, lebo si v nej vymaľováva obrázky. Nezakazujem mu to, sama som to tiež robila. :)

Snažím sa už aj prechádzať do trochu náročnejších kníh a zatiaľ v tejto kategórii vyhráva neviditeľný cirkus, ktorý sa nachádza v hoteli niekde v Paríži a zavíta doň Betka a začne jeho tajomstvá odhaľovať. Je to naozaj veľmi pekná a pútavá knižka nielen pre syna, ale aj pre mňa.


Túto knihu si zatiaľ čítam ja sama, predsa len je pre deti od približne piatich rokov. Tak, ako z Dobšinského zozbieraných rozprávok môžete poznať slovenský ľud, tak z týchto spoznáte trochu ľud švédsky. Nájdete v nich veľa podobností aj veľa odlišností. Vždy ma fascinovalo prekrývanie fantastična s reáliami a poučeniami, teraz o to viac, že je to zo Švédska. O túto knihu nájdete nižšie súťaž.


Možno vás zaujíma, čo číta manžel deťom po španielsky. Keď som bola prvýkrát v Kolumbii so synom, išla som do kníhkupectva a spýtala sa, že čo je najtypickejšia kolumbijská kniha pre deti. A dali mi knihu Rafaela Pomba. Krásne básne pozná zrejme každý v Kolumbii a okrem ilustrácií bolo ku knihe aj CD s pesičkami z muzikálu, ktorý z knihy urobili. Básne sú to občas aj drsné, hneď tá prvá je o žabiakovi, ktorý nepočúvol mamu a zožrala ho kačka. Drsné, ale poučné. Vypočujte si pesničku, hoc aj nebudete rozumieť, je to melodické a chytľavé.


Knihy, resp. ilustrácie Richarda Scarryho sú legendárne a ja som dve také dostala neviem od koho a neviem kedy. Sú nemecko-francúzske, potrhala som ich, dokonca rozstrihala (lebo som niektoré obrázky do niečoho potrebovala asi, nepamätá si). Teraz na nich frčí syn (hlavne kvôli vlakom v nich), tak som si povedala, že na Vianoce mu kúpim nové (najmä tie rodovo a sociálne rovnoprávne).


Ak aj vy chcete knihu Švédske rozprávky, napíšte nižšie email a 31.5.2016 generátor náhodných čísiel vyžrebuje jedného z vás, ktorý knihu získa. Knihu do súťaže poskytla spoločnosť Albatros Media.

Aktualizácia 2.6.2016: Vyhral email urban.b.....5@gmail.com. Gratulujem a ostatní sa tešte na ďalšie sútaže.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára