nedeľa 12. júna 2016

Rebríček potravín najhorších na robenie neporiadku + SÚŤAŽ


Keby som si mala vybrať jednu aktivitu, ktorú by som vypustila zo svojho rodičovského života, bolo by to určite jedlo. Nie to, že by som ja nejedla. Ale to, že by moje deti nejedli (nerátam dojčenie, dojčenie je super vec na bezdôvodné vylihovanie v posteli a čítanie kníh popritom).

Najprv treba dieťa naučiť jesť. Potom sa dieťa učí samo jesť. Potom treba dieťa naučiť jesť aj to, čo nechce. Potom ho treba naučiť jesť tak, aby nebol neporiadok. Potom ho treba naučiť jesť tak, aby nemľaskalo. Potom neviem, zatiaľ sme sa len po tento level dostali.

Môj odpor spočíva v tom, že je z jedenia vždy neporiadok. Vypľúvanie, vylievanie, rozsypávanie, rozhadzovanie  To sú činnosti, ktoré moje deti s jedlom robia. A keď nie deti, tak mne sa pri varení pošťastí niečo rozliať alebo rozsypať. Už som rezignovala odkladať vysávač do komory, mám ho tu hneď pri stene, lebo vysávam jedlo trikrát denne. A v šuflíku mám zásobu handier na jedno použitie na potraviny, ktoré sa povysávať nedajú.


Vytvorila som teda aspoň rebríček potravín najhorších na vypľúvanie/vylievanie/rozsypávanie/rozhadzovanie. Kritéria sú umývateľnosť a cena (vrátane ceny práce a energií).

10. Uvarená ryža
Ryža sa nalepí na oblečenie a deti ju roznosia po celom byte. Bežne si sadnem na gauč a objavím nejaký zaschnutý zlepenec ryže. Našťastie je ryža pomerne lacná a jednoduchá na prípravu, takže posledné miesto.

9. Uvarené špagety
Špagety robím, len keď sa nám minú iné cestoviny. Lebo aj tak ich po uvarení musím deťom nastrihať na menšie kúsky. A keď do seba ťahajú špagetu s omáčkou, prská to všade naokolo. Plus sa lepia na oblečenie. Ešte horším variantom sú tenké rezance.

8. Strukoviny
V skutočnosti nie sú až také zlé na rozsypenie, lebo to spoľahlivo zabaví deti na nejaký čas. Budete mať predstavu, ako vznikla Montessori pedagogika. Ale zas mrhať takto jedlom tiež nie je sranda, takže je potom potrebné zbierať zakotúľaný hrach, šošovicu alebo aj suchú ryžu kade-tade.

7. Rezancová polievka
Urobím rezancovú polievku, naložím ju dieťaťu na tanier a čo urobí dieťa ako prvé? Vyleje celú polievku. Pozerám sa na mierne mastnú masu na zemi. Rezance pomiešané s mrkvou, petržlenom a kúskami úprimného kuraťa pozerajú na mňa smutne späť.


6. Mlieko
Mlieko je zákerné v tom, že handru, ktorou rozliate mlieko utieram, musím niekoľkokrát poriadne vypláchať a podlahu či stôl niekoľkokrát poriadne poutierať. Ak to neurobím dôkladne, o pár hodín budem chodiť po byte a čuchať, čo mi to tak skysnuto smrdí.

5. Kupované príkrmy a výživy
Keď sa mi nechce variť, siahnem po nejakej kupovanej výžive. Keďže to predsa len stojí peniaze, nepovažujem za vhodné, aby ich dieťa vypľúvalo, vylievalo a rozmazávalo. Ale rodič mieni, dieťa menia a výživy a hotové jedlá HiPP končia na tričku, stoličke, podlahe. Za úspech pokladám, ak do dieťaťa dostanem 3/4 obsahu fľašky.

4. Quinoa
Quinoa je drahá. A guľatá. Tá guľatosť zabezpečí, že sa zakotúľa pri rozsypaní naozaj všade. Tá cena zas zabezpečí, že ju nepovysávam, ale len pozametám a potom ručne ako Popoluška popreberám od všetkej špiny, ktorú som s ňou zmietla z podlahy.
3. Banán
Dám dcére do ruky banán. Odíde. O minútu sa vracia, ruky má mazľavé, ale banán nikde. "Zjedla si ho?" pýtam sa je. Pokrúti hlavou a zavedie ma do izby, kde je banán rozmliaždený po celej podlahe.

2. Paradajková omáčka
Či už sú to cestoviny alebo plnená paprika, paradajová omáčka má svoje nesporné bordelárske kvality. Aj pri obyčajnom jedení sú minimálne tričká špinavé. Ale ešte keď sa pošťastí tresnúť celý tanier na zem, garantujem vám, že červené rozprsknuté fľaky a fliačky budete nachádzať ešte najbližších pár mesiacov v rôznych zákutiach kuchyne.

1. Olej
Olivový olej, extra panenský priamo z Grécka. Keď sa ten rozleje, tak zaplačem. Nielen kvôli cene, ale aj kvôli tomu, koľko handier a mydla na riad na to umytie spotrebujem.

Dve dobré rady na záver: Nedávajte si tmavú podlahu, všetok neporiadok na nej vidno. A nedávajte si svetlé podsedáky na stoličku.

Súcitite so mnou? Aj ja s vami. A tak som so pre troch z vás pripravila súťaž o balíčky z HiPP. Výživy, hotové jedlá, nejaká tá kozmetika. Aby ste mali trochu jednoduchší život. Stačí vyplniť formulár a na konci mesiaca generátor náhodných čísel určí troch výhercov.

Výrobky do súťaže poskytla spoločnosť Hipp. Všetky názory v blogu sú moje vlastné.

Aktualizácia 2.7.2016: Výhercami sa stali emaily pete.....asek@gmail.com, nikol.....va@centrum.sk a m.h...@centrum.sk. Gratulujem a súťažte aj v ďalších postoch.


3 komentáre :

 1. No my to máme naopak hračky,riad varechy k tomu sa prida metla vlhcene utierky handry vysávač .keby som to mohla zdokumentovať stalo by to zato .ale pred nedávnom našli neuvarenu ryžu mám pohdzanu aj za nábytkom takzevsa nato veľmi teším čo tam ešte nájdem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja si hovorim, ze ked sa raz budeme stahovat, urcite nejake skvosty najdeme pod gaucom a tak.

   Odstrániť
 2. Dnes to boli aj rezanky v polievke boli vsade na tvari,vo vlasoch.ale aj na zemi ci okne ponovom.vcera dme mali syrovu omacku z cestovinami omacka co ma byt v tanieri bola vsetka na stole .

  OdpovedaťOdstrániť