nedeľa 17. júla 2016

Prečítané leto: Týždeň druhý o rastlinách


V druhom týždni nám pribudli dvaja členovia výpravy. Prišli na prázdniny sestrine deti, tak máme veselo. 12-ročná a 9-ročný hravo zabavia tých mojich dvoch, na mne ostáva vymýšľať program. V utorok sme išli do Detského múzea s výstavou o záchranárskych povolaniach, ale v stredu sme sa už nechali inšpirovať Prečítaným letom a išli sme do Arboréta Mlyňany.

Bola som tam prvýkrát a je to krásne miesto, ale tradične slovensky s nevyužitým potenciálom. Do ruky žiadna mapa, žiadne informácie, a tak sme len čítali náučné tabule a sem tam názvy stromov zo štítkov. A tak sme sa dozvedeli aj to, že moruša biela vystreľuje semená rýchlosťou 560 km/h.

Zvyšok dňa sme strávili v Nitre v parku na Sihoti, čo je podľa mňa najlepší park pre deti na Slovensku.

Štvrtok patril Jump Arene, Kids housu a kinu (Doba ľadová). A v piatok sme sa vybrali do Bibiany, aby sme si obzreli výstavy, najmä teda Umenie záhrad. Keďže nás tety okrikovali a upozorňovali takmer v každej miestnosti (podrobnejší popis zážitku tu), tak sme odtiaľ veľmi rýchlo odišli. Ale výstava je to krásna, najdlhšie sme sa zdržali pri vrecúškach s bylinkami a hádali sme podľa vône, aké sú to bylinky.

Sklamanie z prístupu tiet v Bibiane sme si vynahradili najprv zmrzlinou Koun.

A potom sme zamierili do Martinusu a kúpili Ptáčka a leva (hneď sme si ju zamilovali) a môj drobec si vybral Čo objavíš v záhrade. Tieto knihy doplnili dve, ktoré sme čítali počas týždňa. (Starší si vbrali Terryho Pratcheta.)

Kde sa schoval nožík sa nám páči, lebo radi chodíme na huby.

A Quien vive aqui?, teda Kto tu žije nás zoberie do celého sveta a okrem rastlín spoznávame aj zvieratá.


Upršaná sobota sa niesla v znamení leňošenia doma s večerným scénickým predstavením v kaštieli vo Veľkom Bieli a v nedeľu sme z jedlej plastelíny (sušený sójový nápoj + salko + potravinárske farbivá) vyrábali tematické aj netematické obrázky, aby sme ich potom zjedli.


A tu sú výsledky.Tešíme sa na ďalší týždeň, najmä teda zas na pekné počasie.


Prečítané leto je projekt Viki z Čítajme si spolu a Alžbety z Malého pampúcha, ktorý má zabezpečiť, aby deti neutrpeli prázdninový útlm a aby sa čítanie v lete rozrástlo o ďalšie rozmery.

2 komentáre :

 1. 560 kilometrov za hodinu???
  A Ptáček a lev, to je úkaz. Ak sa budeme sťahovať do zahraničia, táto pôjde s nami, hoci je to hardback.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ano, je to najrychlejsi rastlinny pohyb na svete. Ptacek a lev - fakt dik za tip, kazdy vecer sme smutni a zas stastni, ked ju citame.

   Odstrániť