piatok 22. júla 2016

Prečítané leto: Týždeň tretí o cestovaní


Týždeň o cestovaní sa začal presunom spacieho lôžka. Týždeň spať v posteli bol pre našich troch dobrodruhov už pridlho, a tak si vytvorili takéto dovolenkové poležanie. Neporiadok v izbe i v byte bol pevnou súčasťou nášho programu.


V pondelok sme vybehli na hrad Biely kameň. Okrem odretého čela a kolena sme ulovili aj dva poklady. Geocaching je výborný spôsob, ako urobiť hocijaký výlet ešte zaujímavejším.


V knižnici sme pre tento týždeň zas ulovili knižku Hurá do Panamy, v ktore sa medveď a tigrík vybrali do svojej vysnívanej krajiny, aby sa napokon vrátili naspäť domov, aj keď o tom vlastne ani nevedia. Po španielsky čítajú s papitom O troch prasiatkach či o Brémskych muzikantoch. A s najmladšou čítam najmä Nezbedné vajíčko, ktoré utieklo sliepočke, lebo už chcelo mať nôžky a krídla.


V utorok sme sa vybrali vlakom do Ivanky pri Dunaji. Jeden náš čitateľ takto trávil čakanie na vlak.

V Ivanke odporúčam výborný Park oddychu Inspiro. Aj kaviarenský povaľač zajo si užíval pozornosť našich detí. 


Nebolo by to Slovensko, keby sme cestou naspäť nezažili tradičnú slovenskú "príjemnosť". Vo vlaku som sa opýtala staršej pani, či by som si s deťmi mohla prisadnúť do kupé, na čo ona začala kričať, že prečo práve ku nej, či nie je inde dosť voľného miesta a že ona má so sebou mačku. Našťastie sa nás zastala pani sprievodkyňa, ale aj tak sme si sadli inam. S deťmi sa už len smejeme, že tieto staršie panie to sú určite čarodejnice z knihy Roalda Dahla. 

Poobede sme ešte zašli do Ekoparku Relax poobzerať zvieratká, aby ich najmladšia poznala nielen z kníh. A deň sme zakončili langošmi na Slnečných jazerách.

V stredu sme si urobili celodenný výlet do Levíc, kde je skvelé vedecké zábavné centrum Atlantis, zrúcanina hradu v strede mesta a Tekovské múzeum s milou sprievodkyňou, ktorá výklad prispôsobila deťom. A ešte sme stihli aj kamenné obydlia Brhlovce.

Na týchto výletoch hráme v aute Hádaj, na čo myslím, Abecedu aj Autobus, ale po dvoch týždňoch sa mi už fakt nechcelo hádať nálepky na skriniach a telebrity, ktoré ja nepoznám, takže som vytlačila mapu Slovenska s okresmi a cestou do Martina deti vyfarbovali všetky okresy, ktorých ŠPZ sme stretli. Až na 6 sme stretli všetky a ja som sa konečne naučila, ktorým okresom patrí LV, LC a LE.


V aute došlo aj na čítanie a mať k mladším deťom staršie, ktoré ich zabavia, postrážia a ešte im aj prečítajú knihy je teda ozaj skvelé a je mi smutno, že naše dva týždne spolu sa už končia.

Ďalší týždeň bude trochu okresaný, keďže v pondelok odchádzam do Poľska na farmu HiPP a k deťom sa vrítim až vo štvrtok. Program bude v réžii starkých a keďže má byť pekne, som si istá, že bude zahŕňať aj nejakú vodu.

Prečítané leto je projekt Viki z Čítajme si spolu a Alžbety z Malého pampúcha, ktorý má zabezpečiť, aby deti neutrpeli prázdninový útlm a aby sa čítanie v lete rozrástlo o ďalšie rozmery.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára