sobota 1. októbra 2016

Materské vojny + SÚŤAŽ


Odkedy som matkou, stala som sa oveľa tolerantnejšou osobou. Možno je to paradox, keďže sa občas zdá, že práve matky sa navzájom najviac kritizujú. Nevyžiadané rady sú na dennom poriadku, odsudzovanie sa popri starostlivosti a výchove stávajú hlavnou činnosťou rodičov voči iným rodičom. Bolo len otázkou času, kedy to niekto marketingovo využije.


Sociálne normy sa menia rýchlejšie než ja som menila látkové plienky mojim deťom a orientovať sa v tom, čo je ok a čo nie dáva dosť zabrať.


Ale práve moje vlastné skúsenosti, ktoré som získala najmä na základe omylov, ma naučili, že čo sa navonok zdá jasné, je väčšinou veľmi zložité a nejednoznačné. A tak, ak niečo poviete, hodil by sa vždy nejaký dodatok, že svojím spôsobom výchovy neodsudzujem spôsoby výchovy iných.


Podľa Kim Lock sú tieto materské vojny len nástrojom patriarchálnej spoločnosti ako "udržať ženy na uzde". Má to niečo do seba, lebo namiesto vzájomnej podpory ženy broja proti sebe. Článok však hovorí aj o tom, že čo sa zdá ako súdenie nemusí byť vždy súdenie, a tak aj kampaň proti vojnám je zas len hlúposť, lebo vzájomné rozprávanie sa a diskutovanie o rodičovských veciach je normálne. No tak si vyberte.


Ja som však za štyri roky materstva zistila, že za každým je iný príbeh, iný dôvod, iné podmienky. Snažím sa nedávať nevyžiadané rady a ani len názory. Počúvam a ak chce niekto radu, poviem, čo viem. Áno, v mysli si veľakrát pomyslím všeličo, ale už aj to čoraz menej, lebo čím dlhšie som rodičom, tým viac zlyhaní za sebou mám a tým som akosi viac chápava k zdanlivým zlyhaniam iných.

Kojila som dlhšie než je slovenský priemer, kratšie, než je odporúčané WHO. Bezplienkovala som a používala len látkové plienky a jednorazové ekologické. Zato autom som deti navyvážala toľko, že sa ich ekologická stopa vyrovnala pamperskám. Nosič mám ergonomický, ale sedačku majú deti od roka v smere jazdy. Brumíkov deťom nedávam, ale pečiem sladké koláče z bielej múky. Barefoot neuznávam. Každý večer s deťmi čítam, ale aj iPhone im do ruky strčím, keď potrebujem chvíľu ticha. Zhodla som sa s niektorou a niektorým z vás na 100 %? Pochybujem a ak aj áno, určite by sme pri dlhšom rozhovore nejaké rozdiely našli.

Rady teda nerozdávam, ale dvaja z vás môžete odo mňa a od firmy HiPP získať po 4 balenia mlieka HiPP 3 JUNIOR Combiotik a nejaké darčeky k tomu. Za to, čo ušetríte, zaplaťte opatrovateľku a choďte s partnerom do kina. Alebo aj nie. Je to na vás. Ak by ste mlieka radi získali, vyplňte formulár nižšie. Súťaž prebieha do 15. októbra.

Aktualizované 16. októbra: Vyhrali emaily monika.sa...ova@gmail.com a pac...ova@gmail.com. Gratulujem a súťaže budú aj naďalej, tak čítajte a zdieľajte.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára